Zalety spożywania naturalnej żywności


Obecne pokolenie coraz częściej opiera swoją dietę na przetworzonej żywności. Przez brak czasu i chęci do gotowania wiele osób sięga po szybkie, niezdrowe przekąski, nie zdając sobie sprawy z ich wpływu na organizm. Długa lista składników pełna konserwantów i polepszaczy smaku przyczynia się do problemów trawiennych, braku energii czy stanów zapalnych. Zamiast sięgać po tabletki czy suplementy diety maskujące skutki niewłaściwego trybu życia, warto postawić na zdrową dietę, bo to żywność naturalna jest najlepszym sposobem na profilaktykę chorób.

Zdrowa żywność – co oznacza to pojęcie?

Rośnie grono osób sprawdzających składy produktów i zwracających uwagę na ich jakość. Wiele mówi się o tym, że ważna dla właściwego funkcjonowania organizmu jest zdrowa żywność, jednak nie do końca definiuje się, jakie to są produkty. Zdrowe jedzenie w głównej mierze obejmuje żywność nieprzetworzoną, bogatą w cenne składniki odżywcze. Inne wartości będzie miało zjedzone jabłko ze skórą, a inne sok jabłkowy z dodatkiem cukru. Ponadto żywność naturalna jest pozbawiona środków konserwujących, przeciwutleniaczy czy zagęszczaczy, a rośliny uprawiane są bez nawozów ani pestycydów. Takie produkty powinny być też poddane ścisłej kontroli przez odpowiednie instytucje, aby zapewnić bezpieczeństwo dla konsumentów.

Na czym polega zdrowe odżywianie?

Zdrowe odżywienia to pojęcie niezwykle popularne w ostatnim czasie. Dla każdego może znaczyć coś innego, jednak można wyróżnić kilka kluczowych aspektów, które świadczą o zbilansowanej diecie. W zdrowym odżywianiu chodzi głównie o eliminację szkodliwych dla zdrowia składników takich jak utwardzone tłuszcze, cukry pod różną postacią, antybiotyki w mięsie, konserwanty i wszelkie zbędne, syntetyczne dodatki. Dieta, jako sposób żywienia, powinna opierać się o potrawy zawierające dużo błonnika, naturalnych witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Taka żywność naturalna może być po części określana dietą zdrowotną, bo składa się głównie z ryb, owoców, warzyw, orzechów, roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych i chudego nabiału, a tego typu produkty przyczyniają się do spadku ryzyka udaru mózgu, wystąpienia nowotworów, obniżenia poziomu cholesterolu i glukozy we krwi czy postępowania osteoporozy. Instytut Żywności i Żywienia zaleca spożywanie minimum 5 porcji warzyw i owoców, a także odpowiedniej ilości produktów zbożowych, nabiału, mięsa i tłuszczów oraz codzienną aktywność fizyczną w celu utrzymania dobrego zdrowia. Zdrowe żywienie ze względu na indywidualne potrzeby dla każdego będzie oznaczać coś innego. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wiek, płeć, wagę czy rodzaj pracy i dostosować je do oczekiwanych rezultatów, które chce się osiągnąć poprzez zmianę nawyków żywieniowych: redukcję masy ciała, poprawę samopoczucia czy profilaktykę chorób cywilizacyjnych.

Czym jest żywność wegańska?

W ostatnich latach można zauważyć wzrost różnorodności w diecie społeczeństwa i pojawienie się nowych stylów żywieniowych. Coraz częściej w mediach poruszane są zagadnienia diety bezglutenowej, sirt, paleo, ketogenicznej, wegetariańskiej i wegańskiej. Najnowsze analizy Instytutu Badania Rynku i Opinii Społecznej IMAS wskazują, że żywność wegańską wybiera już 35% obywateli naszego kraju w wieku od 18 do 74 lat, a największą popularnością cieszy się w grupie młodych dorosłych. Wraz ze wzrostem popularności i zainteresowania dietą wegańską poszerzyła się również dostępność tego typu produktów w sklepach i dyskontach. Dzięki temu trendowi rośnie liczba osób określających się mianem fleksitarian, czyli sporadycznie spożywających mięso, a w większości sięgających po produkty wegańskie. Za wyborem weganizmu jako sposobu żywienia, a po części życia stoją różne przesłanki: chęć dbania o środowisko naturalne, aspekty moralne mające związek z dobrem zwierząt czy poprawa zdrowia. Wiele osób niemających wiedzy na temat weganizmu uważa, że żywność wegańska opiera się na jałowych potrawach złożonych jedynie z warzyw i soi, jednak w rzeczywistości są to różnorodne, smakowite produkty, z których można stworzyć wiele aromatycznych potraw i wypieków. Weganie nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego. Wyróżnia ich częste spożywanie roślin strączkowych będących bogatym źródłem białka roślinnego. Menu osób na diecie wegańskiej pełne jest smacznych i zdrowych kotletów roślinnych, sojowych schabowych, gulaszów warzywnych, zupy-krem czy przepysznych ciast i deserów roślinnych.