Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa


Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Mięsa, dla większości z Was i dla nas to codzienność, ale chcemy szerzyć wiedzę i świadomość o dobroczynnych skutkach rezygnacji z mięsa i produktów odzwierzęcych.

Dlatego z tej okazji postanowiliśmy przyjść do Was z garścią ciekawostek!

Trochę historii…

W 1985 roku, Farm Animal Rights Movement (FARM) zapoczątkował promocję wegetarianizmu i weganizmu poprzez kampanię MeatOut.

Data dwudziestego marca została wybrana nie bez powodu, w Ameryce jest to pierwszy dzień wiosny i ma stanowić symbol odnowy i nowego rozdziału.

„Dla zwierząt na farmach przemysłowych, nie ma życia przed śmiercią.”

Przez 36 lat MeatOut stał się największą na świecie, coroczną kampanią edukacyjną, która na celu ma usuwanie mięsa oraz produktów odzwierzęcych, z naszych talerzy.

Zainspirowany działaniem FARM, Paul McCartney zapoczątkował własną inicjatywę Meat Free Mondays, na stronie możemy znaleźć wiele informacji, dlaczego warto przestać jeść mięso, chociażby w każdy poniedziałek. Możemy również zajrzeć do kalkulatora wpływu (ang. Impact calculator) aby przeliczyć jak pozytywnie wpłynęliśmy lub możemy wpłynąć na środowisko jedząc mniej mięsa i produktów odzwierzęcych.

Zachęcam do odwiedzenia i poznania tej strony MeatFreeMondays!

Znane/i weganki i weganie

  • Joaquin Phoenix, którego większość nas zna z takich filmów jak „Gladiator”, „Ona” czy „Joker”, stał się weganinem w wieku 3 lat! Jest aktywnym działaczem PETA, przy każdej możliwej okazji opowiada się przeciwko okrucieństwom wobec zwierząt. (przemówienie z Gali Oscarowej)

Dzisiaj aktor ma 46 lat, to znaczy, że przez całe swoje życie będąc na diecie wegańskiej zaoszczędził 237 656 wanien wody! *

  • Maja Ostaszewska, polska aktorka teatralna i filmowa, nie są jej obojętne prawa Polek i zwierząt. Wegetarianką jest od urodzenia, dzięki jej postawie w wodzie pluska się 18 234 ryb! *
  • Marta Dymek aka Jadłonomia, jej książki to Biblia dla wegan, znajdziecie tam wszystko, wszyyyystko, czego potrzeba! W wywiadach opowiada o tym, że nigdy nie lubiła mięsa i raczej go unikała, szacunkowo nie je mięsa od 16 roku życia, dzięki czemu dodała sobie 164 dni życia 😉 *
  • James Cromwell wegetarianin od 1974 rokuznany z ról w filmach „Star Trek: pierwszy kontakt”, „Zielona mila”, czy „Babe świnka z klasą”, po tym ostatnim filmie przeszedł na weganizm (1995).
„Odmawianie zwierzęciu prawa do samostanowienia, prawa do przeżywania życia zgodnie z jego wyborem w jego naturalnym środowisku, to jest agresja; to agresja przeciwko planecie i wszystkim innym czującym istotom”. James Cromwell

Cromwell będąc wegetarianinem przez 21 lat, a następnie przechodząc na weganizm w 1995 roku, utworzył 89 467,73 m2 rezerwatu morskiego oraz uniknął 127 223,5 km emisji gazów cieplarnianych! *

  • Erykah Badu, Amerykańska piosenkarka, producentka i autorka tekstów, klikając na jej imię możecie posłuchać jednej z jej piosenek, bo muzyka najlepiej opisuje…muzyków 🙂

Na dietę wegańską zdecydowała się w 2006 roku po 20 latach bycia wegetarianką, obliczyłam więc, że przez 20 lat samego niejedzenia mięsa dzięki niej 464 kurczęta były zdolne do przejścia przez jezdnie! *

* Obliczenia zostały wykonane na stronie MeatFreeMonday, odniesienie do wszystkich wyników można znaleźć na stronie 🙂

Wegetarianizm i weganizm w Polsce (%%%)

Kilka dni temu został opublikowany „Ranking najbardziej wegetariańskich miast w Polsce”, z którego wynika, że 20,9% mieszkańców Polski to wegetarianie, czyli osoby które świadomie wyłączyły mięso, w tym ryby i owoce morza ze swojej codziennej diety.

Badanie przeprowadzono w 10 największych miastach w Polsce. Na pierwszych trzech miejscach znalazły się kolejno:

1.Wrocław (24%),

2.Warszawa (23%),

3. Kraków (21,5%),

Na piątym miejscu znalazło się Trójmiasto (o którym trzeba wspomnieć) z wynikiem 20,8%. Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że możemy przyczyniać się do tych zmian, codziennie serwując Wam wegańskie pyszności, a także że tak wielu z Was codziennie podejmuje świadome decyzje!

Polecanki

Filmy dokumentalne

Earthlings – Amerykański film dokumentalny z 2005 roku opowiadający o całkowitej zależności ludzkości od zwierząt w celach ekonomicznych.

Narracja Joaquin Phoenix, muzyka Moby, scenariusz, produkcja i reżyseria Shaun Monson.

Cowspiracy – Amerykański film dokumentalny z 2014 roku, który bada wpływ hodowli przemysłowej na środowisko, a także przybliża działanie organizacji ekologicznych.

Stronki i fundacje

Roślinniejemy i roślinnewyzwanie

Viva! Akcja dla zwierząt

Otwarte klatki

VegNews

PETA

FARM

Instagramy

@veganinformation – Roślinna społeczność, robią to dla zwierząt, planety i zdrowia!

@eko.paulinagorska – Pisze i opowiada o ekologii, w każdy czwartek postuje na swoim Ig #dobrewiadomości

@simplyveggie_ – Wegetariańska, wegańska kuchnia i lifestyle

Rezygnując z mięsa i produktów odzwierzęcych:

-zmniejszasz cierpienie miliardów zwierząt na całej ziemi,

-pomagasz załagodzić głód na świecie,

-poprawiasz swoje zdrowie,

-chronisz różnorodność biologiczną,

-dbasz o naszą Planetę!

To tylko kilka, przykładów, dlaczego warto zmienić swoje nawyki. Powód, dla którego Ty zrezygnujesz musisz znaleźć sama/sam.


Źródła:

meatout.org

https://www.meatfreemondays.com

https://www.otwarteklatki.pl/blog

https://roslinniejemy.org

https://viva.org.uk

https://www.totallyveganbuzz.com/news/what-really-inspired-joaquin-phoenix-to-live-a-vegan-life

https://www.maczfit.pl/blog/wegetarianski-ranking-miast/

Autorka: Julia Warnel